Yeni Başlayanları Kendine Bağlayacak 15 Anime Dizi/Film Önerisi

anime

Uzun bir aradan sonra herkese merhaba 🙂 Öyle yoğundum ki, hiç yazı paylaşamadım. Fakat bugün harika bir liste ile kaldığımız yerden devam edeceğiz. Anime severler ve henüz başlangıç seviyesinde olanlara birbirinden harika 15 Anime önerim var. Keyifli okumalar..

1) Toradora

toradora-anime

Lakabı ”Cep kaplanı” olan Taiga, ufak tefek bir kız olmasına rağmen oldukça güçlü ve çabuk öfkelenen bir kızdır. Fakat görünüşünün ardında yumuşak bir kalbe sahip olduğunu fark edecek biri vardır: Ryuji. Henüz liseye giden bu ikili tuhaf bir şekilde yakınlaşıp arkadaş olurlar. Oldukça sevimli sahnelerin olduğu bu animeyi izlemeyi unutmayın!

2) Pokemon/ Pikachu

pikachu,pokemon-anime

Yeni nesil pek bilmez, eskilerin gözü yaşlı! Evet, karşınızda Pıkachu! Küçükken bizi ekrana kilitleyen bu anime serisini izleyecekler listenizin başına almalısınız. Çocukken bunların tasolarını toplar oynardık. Ayrıca her hayranın bir Pikachu oyuncağı vardı; tıpkı benim gibi 🙂 Yanaklarındaki kırmızı beneklerden ”Pika, pika” diyerek elektrik yayılımı yapması sayesinde rakibini felç bile eden Pıkachu, hayali pokemon karakteri içindeki ”pika” türünden çıkmış bir Pokemon’dur. Büyüdükçe farklı türlere evrilmektedir. Ama en güzel evrimi Pikachu olduğu halidir. Pokemon eğitimcisi olmak isteyen Ash Ketchum, pokemon olarak Pikachu’yu seçer. Amacı Pokemon turnuvalarında galibiyet kazanmaktır. Oysa bir süre sonra Pikachu ile aralarında ayrılmaz bir bağ oluşur. İlk çıkış serisinden itibaren izlenmesi tavsiye edilir 🙂

3) Yürüyen Şato (Howl’s Moving Castle)

yürüyen-şato-anime

Sophie, genç bir kızdır. Günün birinde bir cadıyla karşılaşır ve iyi niyetinin kurbanı olur. Cadı ona yaşlandırma büyüsü yapmıştır. Hayatını bu şekilde sürdürmek istemeyen Sophie, büyüyü bozacak aynı kaderden biri ile karşılaşır ve onun şatosunda hizmetçiliğe başlar. Kendilerine bir korkuluğun da dostluğu eklenen bu ikili büyüyü bozabilecek mi yoksa o şekilde mi mutluluğu yaşayacak?

4) Aşırıcılar (The Secret World of Arrietty)

aşırıcılar-anime

Eğer listede hangi animeyi izleceğiniz konusunda kararsız kaldıysanız, kesinlikle bunu öneririm. Asla pişman olmayacaksınız! Öyle güzeldi ki hiç bitmesin istedim. Küçük insancıklara inanır mısınız? Belki evinizin bir köşesinde yaşıyorlardır. Bu animede genç oğlan Sho, hastalığı nedeniyle babaannesinin köyüne gider. Kedisinin sürekli bir şeyleri kovaladığını fark edince onu takip eder ve 10 cm boyunda olan küçük kız Arriety ile tanışır. Kendi küçük evleri için ev halkından eşya alan aşırıcılar bir gün hizmetçiye yakalanırlar. Sho ise onları korumak istemektedir.

5) Saiki K.

saiki-anime

Bu animeye ilk başta çok önyargılı başlamıştım. O dönemler dizi/film boşluğundaydım ve karşıma bu çıkmıştı. İlk bölüm izleyip sıkılacağımı düşünürken, tam tersi oldu! Öyle beğendim ki tüm sezonu bitirdim. Toplam 3 sezonu var. Pembe saçlı Kusuo resmen süper kahraman gibi! Her telden yeteneği var. Arkadaşları ise öyle şapşal ki.. Biraz gülmeye ihtiyacı olanlar için mükemmel bir seçenek.

6)Komşum Totoro

totoro-anime

Güney Kore’de her yerde oyuncaklarını görebileceğiniz Totoro’nun hikayesini öğrenmek için bu animeyi mutlaka izlemelisiniz. Annesi hasta olan iki kardeş ve bir baba köyde bir eve yerleşir. Günün birinde küçük kız bahçede oynarken garip bir yaratık görür ve onu takip ederek ormanın başka bir boyutunu keşfeder. Keşfin sonunda Totoro denilen; büyük, şişman ve bir kediyi anımsatan yaratıkla tanışır. Çok yakın arkadaşa sahip olan bu aile ve Totoro’nun dostluğunu mutlaka izlemelisiniz.

7) Yüreğinin Sesi (Whisper of the Hearth)

yüreğinin-sesi-anime

Shizuku, kütüphaneci bir babanın küçük kızıdır. Kitapları çok seven Shizuku, bir gün kütüphaneden aldığı her kitabın Seiji Amasama adlı biri tarafından kiralandığını fark eder. Bu kişiyi merak eder ve araştırma yapmak için mahalleleri dolanır. O sırada şişman bir kedinin peşine takılarak bir dükkana girer. O dükkanı ve yaşlı adamı çok sever. Yaşlı adamdan ilham alarak bir hikaye yazmaya karar verir. Aynı zamanda topladığı ipuçları ile Seiji’ye adım adım yaklaşır. Oysa daha sonradan her şeyin farklı olduğunu anlayacaktır.

8) Dün Gibi (Only Yesterday)

dün-gibi-anime

27 yaşında Japonya’da bir ofis çalışanı olan Taeko, yıllık iznini kullanarak trenle kırsaldaki akrabaların yanına gider. Film byunca Taeko’nun 10 yaşındaki çocukluk anılarından kesitler verilir. Kırsaldaki akrabalarının yanında kalarak onlara çiftçilik konusunda yardım eder. 27 yaşına kadar kalbine göre birini bulamayan Taeko, çocukluk anılarını geride bırakıp yeni bir aşka yelken açacak mı?

9) Nınokunı

nınokunı-anime

Okula giden iki genç bir gün çok tuhaf bir olaya tanık olur. Paralel evrendeki kopyalarının yaşadığı zorlukları değiştirmek için bir yola çıkar. İşin içine aşk girince her şey birbirine girer. Henüz bu animeyi daha izlemedim, benimde listemde:) Ama herkes çok beğenmişti. Netflix’den izleyebilirsiniz.

10) Küçük Cadı Kiki

kiki-anime

”Kiki, do you love me?” şarkısındaki Kiki değil 🙂 Bu Kiki cadı olandan, ama sevimli bir cadı! Küçük bir cadı adayı olan Kiki, tam bir cadı olabilmek için aile evini terk ederek süpürgesiyle başka bir şehre uçar. Bir yandan sihir öğrenmeye çalışıp bir yandan da kuryelik yaparak hayatını düzene sokmaya çalışır. Oysa talihsizlikler onu asla bırakmaz. Kasaba halkı Kiki’yi çok sever ve ona yardım eder. Peki, Kiki tam bir cadı olabilecek mi?

11) Tepedeki Ev (From Up On Poppy Hill)

tepedeki-ev-anime

Yokahoma limanına bakan bir evde yaşayan 16 yaşındaki Umi, ölen babasına mesaj yollamak için günün belirli saatlerinde gemiler için bayrak çeker. Annesi iş gereği için uzakta olunca kardeşlerine bakma sorumluluğu onun üzerine yüklenir. 1 saat 32 dakika süren bu anime, 1965 yılları arasındaki Japonya’yı da bizlere gösteriyor. İzlerken, daha o zaman bile Japonya’nın gelişmişliğine ve eğitim seviyesine hayran kalıyorsunuz. Aşk, dram bir yana insanlar arası ilişkilerin Japonya’da ne iyi olduğunu da bu animede görebilirsiniz.

12) Ruhların Kaçışı (Sprited Away)

sprited-away-anime

Küçük bir kız olan Chihiro, ailesi ile ormanın derinliklerinde bir kasabaya yerleşmeye karar verir. Yol boyunca korkunç heykeller gören Chihiro, ailesini vazgeçirmeye çalışır. Onun ısrarcı tavırlarını umursamayan ailesi sapa bir yola girer. Çok leziz yemekler görerek bir anda iştahla yemeye başlarlar. Korkusundan yemeyen Chihiro, onları da yememeleri konusunda uyarır; fakat ailesi onu dinlemeyerek yemeklerin ücretini verebilecek kişileri aratmak için Chihiro’yu gönderir. Etrafta dolaşıp ailesinin yanına giden Chihiro, onların domuza dönüştüğünü görür. Oysa içinde bulundukları yer ruhların memleketidir. Burada emek etmeden yemeğe konan herkes cezalandırılır. Ruhların memlketinden kaçmaya çalışırken Haru adında biri karşısına çıkar ve ona yardım etmeye çalışır.

13) Death Note

death-note-anime

Konusu, kurgusu mükemmel olan bir anime daha! Fakat itiraf etmeliyim ki, oradaki ölüm meleğinin görüntüsü çok komik! Biraz daha korkutucu olabilirdi. Üstelik bu animenin filmi yapıldı, biliyor muydunuz? Bir deftere sahip olduğunuzu düşünün; ama bu deftere ismini yazdığınız kişi ölecek! Kimi yazmak isterdiniz?

14)DORORO

dororo-anime

Bir şarkısı var ki, kulakların pasını siliyor! ”Akai hana” olan bu şarkıyı Youtube üzerinden mutlaka dinlemelisiniz. Öyle huzur verici ki… Üstelik sözleri de çok güzel! Gelgelelim bu anime dizisinin konusuna..

Daigo, açlık ve sefaletin baş gösterdiği bir köyde derebeyidir. Halkını bu kıtlıktan kurtarmak için cehennem tapınağına gider ve şeytanlarla bir anlaşma yapar. Şeytanlar, ondan doğacak ilk çocuğunu kendilerine bağışlamalarını ister. Bir süre sonra Daigo’nun bir erkek evladı dünyaya gelir. Fakat bu bebeğin derisi, burnu, kolları ve bacakları doğmadan evvel şeytanlara bağışlanmıştır. Derebey bu bebeği anlaşma gereği nehre bırakır. Nehirde sandalın içinde savrulan bu bebeği ise Jukai adlı bir adam bulur. Jukai, bu bebeğe protez kollar, bacaklar yapar; yüzüne de bir maske yapıverir.

Bu olayların haricinde kasabada üçkağıtlık yaparak geçimini sağlamaya çalışan Dororo adlı küçük bir oğlan vardır. Hilebaz olmasının yanı sıra aslında iyilik dolu bir kalbi vardır. Oysa bir gün karşısına iblisler çıkarak onu hırpalar. Tüm bunları seyreden biri vardır. Evet bildiniz, o genç oğlan! Dirseklerinden kılıç çıkararak iblisi öldürür ve o anda şeytanlara bağışlanan derisine kavuşur. Böylece her öldürdüğü iblisten kendisine ait uzuvları kazanır. Çok güzel bir anime. Bence hiç düşünmeden başlayın 🙂

15) Rüzgarlı Vadi

Büyük bir savaşın ardından dünya yaşanamaz bir hal almıştır. Doğadaki bitkiler ve ağaçlar yok olmuş, savaş sonrası kalan bir gaz oksijeni engellemiştir. Bu yıkımdan kurtulan birkaç insan topluluğu ise adalarda yaşamaktadır. Bu toplulukların birinin başında ise Prenses Nausicaa vardır. Doğa üstü güçleri olan bu prenses doğa ile konuşabilmektedir ve tek bir amacı vardır; doğayı geri kazanmak…

*Uzun zamandır bu anime listesini hazırlamaya çalışıyordum ve bugün bitirmeyi başardım. Aslında birçok anime daha vardı ama bazılarını beğenmediğim için paylaşmak istemedim. Belki bu serinin ikinci bir bölümünü yaparım. Emeğe saygı açısından lütfen sayfa etiketiyle beraber paylaşalım. Bu aralar içerik hırsızları çok revaçta malum 🙂 Kendinize çok iyi bakın. Elimden geldiğince burada aktif olmaya çalışacağım. Listede olmayan ve sizin izlediğiniz animeler varsa yorumlarda buluşalım 🙂

1 Comment

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s